Arts Beats and Eats 2012 music lineup

Published On: Aug 01 2012 03:11:56 PM EDT

MUSIC SCHEDULE IS SUBJECT TO CHANGE

 

Michigan Lottery Stage National Recording Artists

 

Friday, August 31

5:30 p.m.                                  Stewart Francke (Singer/Songwriter)

7:00 p.m.                                  Sean Forbes (Hip-Hop/Rap)

8:00 p.m.                                  Mayer Hawthorne & The County (Soul)

10:00 p.m.                                G Love & Special Sauce (Alternative)

 

Saturday, September 1

5:00 p.m.                                  50 Amp Fuse (Cover Band)

7:00 p.m.                                  Beatlemania Live (Beatles Cover)

9:30 p.m.                                  R.E.O. Speedwagon (Soft Rock)

 

Sunday, September 2

4:00 p.m.                                  Kelleigh Bannen (Country/Soul)

5:00 p.m.                                  High Valley (Country)

6:00 p.m.                                  Travis Tritt (Country)

8:00 p.m.                                  The Dunwells (Acoustic Rock)

9:30 p.m.                                  The Guess Who (Rock)

 

Monday, September 3

3:00 p.m.                                  Pistol Day Parade (Grunge Rock)

4:30 p.m.                                  Saving Abel (Rock)

5:15 p.m.                                  Theory of a Deadman (Rock)

7:15 p.m.                                  Larry Lee & Back in the Day Band (Funk)

8:15 p.m.                                  Morris Day & The Time (Funk/Pop)

 

Soaring Eagle Casino & Resort Stage

 

Friday, August 31

11:00 a.m. to noon                    Teddy Richards (Indie/Acoustic)

12:30 to 1:30 p.m.                    Bobby & James (Duo)

2:00 to 3:00 p.m.                      Saturday (Rock)

3:30 to 4:30 p.m.                      Detroit Ditch Diggers (Alternative Country)

5:00 to 6:00 p.m.                      Candy Band (Pop)

6:30 to 7:30 p.m.                      Whistle Stop Review (Americana)

8:00 to 9:00 p.m.                      Back Forty (Funkgrass)

9:30 to 11:00 p.m.                    Persuasion (Pop)

 

Saturday, September 1

11:00 a.m. to noon                    Kaylyn Pace Band (Country)

12:30 to 1:30 p.m.                    Casual Smile (Classic Rock)

2:00 to 3:00 p.m.                      Bowery Kings (Classic Rock)

3:30 to 4:30 p.m.                      Katie Grace (Alternative Country)

5:00 to 6:00 p.m.                      Big Pappa & The Machine (Rockin’ Soul)

6:30 to 7:30 p.m                       Julianne & The Rogues (Country)

8:00 to 9:00 p.m.                      Longneck Strangler (Country)

9:30 to 11:00 p.m.                    Annabelle Road (Country)

 

Sunday, September 2

11:00 a.m. to noon                    Cass Dufrin (Folk/Rock)

12:30 to 1:30 p.m.                    The Robin Moore Band (Roots)

2:00 to 3:00 p.m.                      Joey Vee (Country)

3:30 to 4:30 p.m.                      Waycross Georgia Farmboys (Alternative Pop)

5:00 to 6:00 p.m.                      American Mars (Americana)

6:30 to 7:30 p.m.                      Doop & The Inside Outlaws (Alternative Country)

8:00 to 9:00 p.m.                      Trip N' Dixie (Rock)

9:30 to 11 p.m.                         Gunnar & The Grizzly Boys (Country)

 

Monday, September 3

11 a.m. to noon                         Motor Honey (Rock)

12:30 to 1:30 p.m.                    Taylor Fernandez (Pop)

2:00 to 3:00 p.m.                      Black Irish (Rock/Soul)

3:30 to 4:30 p.m.                      David Shelby (Country)

5:00 to 6:00 p.m.                      Dutch Pink (Rock)

6:30 to 7:30 p.m.                      Barbara Payton (Rock)

8:00 to 9:00 p.m.                      Orbitsuns (Rockabilly)

 

Citizens Bank Stage

 

Friday, August 31

11:00 a.m. to Noon                   Stop Look & Listen

12:30 to 1:30 p.m.                    Cliff Gracey (Singer/Songwriter)

2:00 to 3:00 p.m.                      Near – Ayoub (Flute & Guitar)

3:30 to 4:30 p.m.                      Jimmy McDuff

5:00 to 6:00 p.m.                      Garrett Borns (Alternative Pop)

6:30 to 7:30 p.m.                      Detroit Saxophone Quartet

8:00 to 9:30 p.m.                      The Hope Orchestra (Acoustic Rock)

 

Saturday, September 1

11:00 a.m. to Noon                   Maggie McIlroy

12:30 to 1:30 p.m.                    Those Willows (Indie/Folk)

2:00 to 3:00 p.m.                      Motor City Brass Quintet

3:30 to 4:30 p.m.                      Britney Stoney (Neo Soul)

5:00 to 6:00 p.m.                      Near Wind Quartet

6:30 to 7:30 p.m.                      Frankie D'Angelo (Singer/Songwriter)

8:00 to 9:30 p.m.                      The Marvins

 

Sunday, September 2

11:00 a.m. to Noon                   The Autumn Olives (Indie)

12:30 to 1:30 p.m.                    Jan Krist & Jim Bizer (Singer/Songwriters)

2:00 to 3:00 p.m.                      Near – Ayoub (Flute & Guitar)

3:30 to 4:30 p.m.                      John D Lamb (Singer/Songwriter)

5:00 to 6:00 p.m.                      Golden Rain (Marimbas)

6:30 to 7:30 p.m.                      Cecilia St. King (Peace Troubador)

8:00 to 9:30 p.m.                      Michele Ramo (Classical Guitar Trio)

 

Monday, September 3

11:00 a.m. to Noon                   Bobby & James (Duo)

12:30 to 1:30 p.m.                    SC Strings

2:00 to 3:00 p.m.                      Song of the Lakes

3:30 to 5:00 p.m.                      Stella (Americana)

 

Ford Focus Stage

 

Friday, August 31

11:00 a.m. to Noon                  Sean Z (Pop Rock)

12:30 to 1:30 p.m.                    Collin Sylvester (Alternative)

2:00 to 3:00 p.m.                      A Day’s Ride (Rock)

3:30 to 4:30 p.m.                      Chase Engel Band (Alternative)

5:00 to 6:00 p.m.                      Joe Hertler & The Rainbow Seekers (Alternative)

6:30 to 7:30 p.m.                      Jiva (Alternative)

8:00 to 9:00 p.m.                      Otto Vector (Pop Rock)

9:30 to 11:00 p.m.                    Killer Flamingos (Pop)

 

Saturday, September 1

11:00 a.m. to Noon                  Josh Smith (Alternative Pop)

12:30 to 1:30 p.m.                    Urban Nomads (Rock)

2:00 to 3:00 p.m.                      Tom Butwin (Alternative)

3:30 to 4:30 p.m.                      The Orange Marsupials (Pop/Rock/Funk)

5:00 to 6:00 p.m.                      Brae (Alternative)

6:30 to 7:30 p.m.                      The Hounds Below (Alternative)

8:00 to 9:15 p.m.                      The Sights (Classic Rock)

9:45 to 11:00 p.m.                    Dirty Americans (Modern Rock)

 

Sunday, September 2

11:00 a.m. to Noon                  Abigail Stauffer (Singer/Songwriter)

12:30 to 1:30 p.m.                    I Love Lightning Bugs (Alternative)

2:00 to 3:00 p.m.                      Wally Dogger (Alt Pop)

3:30 to 4:30 p.m.                      Julie Haven (Alternative)

5:00 to 6:00 p.m.                      Michael Bermudez (Pop/Rock)

6:30 to 7:30 p.m.                      Call Marvin (Alternative)

8:00 to 9:00pm                         Half Light Music (Alternative)

9:30 to 11:00 p.m.                    The Infatuations (Pop/Rock/Funk)

 

 

 

Monday, September 3

11:00 a.m. to Noon                  Cheyenne Goff (Pop/Rock)

12:30 to 1:30 p.m.                    Gasoline Gypsy (Indie/Rock)

2:00 to 3:00 p.m.                      Joe Jaber and The Last Divide (Rock)

3:30 to 4:30 p.m.                      Gia Warner (Rock)

5:00 to 6:00 p.m.                      Royal Hoax (Alternative)

6:30 to 7:30 p.m.                      60 Second Crush (Rock)

8:00 to 9:00 p.m.                      Eliza Neals (Rock, Soul)

 

International Stage

 

Friday, August 31

11:30 a.m. to 1:00 pm              Sui Generous

1:30 to 3:00 p.m.                      Dance Dance Dance

3:30 to 4:30pm                         Musique Afrique

5:00 to 6:30 p.m.                      Deep See Sound System

7:00 to 8:30 p.m.                      Reggae Explosion

9:00 to 10:30 p.m.                    A Night At The Tropicana (Afro-Cuban)

 

Saturday, September 1

11:30 a.m. to 1:00 pm              Robbie Williams Trio   

1:30to 3:00 p.m.                       Ara Topouzian             

3:30 to 4:30pm                         Special Exhibition form Jazzercise Royal Oak Fitness Center

5:00 to 6:30 p.m.                      Kasturi Paigude (Music Of India)

7:00 to 8:30 p.m.                      La Chispa & Company (LK)    (Flamenco/Dance)

9:00 to 10:30 p.m.                    Polish Muslim (Polka Rock)

 

Sunday, September 2

9:30 a.m. to 11:00 p.m.           Arise! Worship with Royal Oak First United Methodist Church  

11:30 a.m. to 1:00 pm             Monsieur Guillaume & The Zydeco Hep Cats    

1:30to 3:00 p.m.                     Nadanta Indian Dancers

3:30 to 4:30pm                       Special Exhibition form Jazzercise Royal Oak Fitness Center      

5:00 to 6:30 p.m.                    Shangrila (Chinese)

7:00 to 8:30 p.m.                    RaionTaiko (Japanese Drum)

9:00 to 10:30 p.m.                  Sin Hielo (Latin/Jazz/Rock)

 

Monday, September 3

11:30 a.m. to 1:00 pm             World Jazz Trio

1:30 to 3:00 p.m.                    Kidz Klez of Michigan (Klezmer)

3:30 to 5:00pm                       October Babies

5:30 to 7:00 p.m.                    The Wild Sullies (World Rock)

7:30 to 9:00 p.m.                    Bobby & James

 

Budweiser Stage

 

Friday, August 31

11:30 to 12:30 p.m.                Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)

1:00 to 2:30 p.m.                    Bobby & James (Duo)

3:00 to 4:00 p.m.                    Names Unlisted (Rock)

4:30 to 5:30 p.m.                    Zerapath (Rock)

6:00 to 7:00 p.m.                    Bus 21 (Alternative Pop)

7:30 to 9:00 p.m.                    Mayaeni (Rock/Soul)

9:30 to 11:00 p.m.                  Carolyn Striho Group (Pop)

 

Saturday, September 1

11 a.m. to Noon                     Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)

12:30 to 1:30 p.m.                  The Blue Pigs

2 to 3 p.m.                              Dig A Phony

3:30 to 4:30 p.m.                    Soul Core         

5 to 6 p.m.                              Kaleido 

6:30 to 7:30 p.m.                    The Cult Heroes (Rock)

8:00 to 9:00p.m.                     Broadzilla (Hard Rock Chicks)

9:30 to 11 p.m.                       The Howling Diablos (Funk'n Soul)

 

Sunday, September 2

11 a.m. to Noon                     Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)

12:30 to 1:30 p.m.                  Shoe (Indie Rock)

2:00 to 3:00 p.m.                    Remainder 5 (Eclectic)

3:30 to 4:30 p.m.                    Rock It Science

5:00 to 6:00 p.m.                    Citizen Zero (Alterbatuve Rock)

6:30 to 7:30 p.m.                    The Ruiners (Motor City Rock)

8:00 to 9:00 p.m.                    Amy Gore & Her Valentines (Detroit Rock Royalty)

9:30 to 11 p.m.                       The Twistin’ Tarantulas (Rock-a-Billy)

 

Monday, September 3

11 a.m. to Noon                     Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)

12:30 to 1:30 p.m.                  The Insyderz (Punk/Ska)

2:00 to 3:00 p.m.                    Soul Hustler (Rock'n Soul)

3:30 to 4:30 p.m.                    Grievous Angel (Americana Rock)

5:00 to 6:00 p.m.                    Pasman's Super Session (Blues /Rock)

6:30 to 7:30 p.m.                    The Jill Jack Band (Folk Rock)

8:00 to 9:00 p.m.                    The Reefermen   (Funk'n Rock)

 

Pepsi Stage

 

Friday, August 31

11 a.m. to Noon                      Tricia Moore Quartet      

12:30 to 1:30 p.m.                   The Swank Club (Caribbean/Pop/Jazz)

2:00 to 3:00 p.m.                     Partners in Time (InstrumentalJazz/R&B)

3:30 to 4:30 p.m.                     Dymond Harding (Pop R&B)

5:00 to 6:00 p.m.                     T Money Greens Roadwork (R&B/Soul/Funk)

6:30 to 7:30 p.m.                     O.T.I.S. (Out There In Space)   (Space Funk)

8:00 to 9:00 p.m.                     Priscilla Price (R&B/Soul)

9:30 to 11 p.m.                       Larry Lee & The Back In the Day Band (R&B/Soul/Funk)

 

Saturday, September 1

12:30 to 1:30 p.m.                  Dal Bouey (Hi-Energy Dance Variety)

2:00 to 3:00 p.m.                    Torch With a Twist (Family-Friendly Vaudeville/Burlesque)

3:30 to 4:30 p.m.                    Katrina Carson  (R&B)

5:00 to 6:00 p.m.                    J. Canady and The Soul Nyce Band (Neo Soul/R&B)

6:30 to 7:30 p.m.                    The Zamar Jazz Band (Smooth Jazz)

8:00 to 9:00 p.m.                    Soul Preacha's feat. Marcus Cole & Mark A'lleven (Soul/R&B)

9:30 to 11 p.m.                       Thornetta Davis (R&B/Soul/Blues)

 

Sunday, September 2

11:00 a.m. to Noon                 Paul Miles (Blues)

12:30 to 1:30 p.m.                  Big Ray and the Motor City Kings (Blues/Soul/Motown)

2:00 to 3:00 p.m.                    Rev. Marc Falconberry  (Blues/Rock)

3:30 to 4:30 p.m.                    Bobby Murray Band (Blues)

5:00 to 6:00 p.m.                    The Bugs Beddow Band (R&B/Classic Rock)

6:30 to 7:30 p.m.                    Yancyy  (Smooth Jazz/Funk)

8:00 to 9:00 p.m.                    Inohs Sivad & Friends    (R&B/Soul/Jazz)

9:30 to 11:00 p.m.                  Hotsauce (Modern Pop/R&B)

 

Monday, September 3

11:00 a.m. to Noon                 Gwenyth Hayes (Soul/Jazz)

12:30 to 1:30 p.m.                  Tumbao Bravo   (Latin Jazz)

2:00 to 3:00 p.m.                    Dave Sharp's Secret Seven (Latin & World Jazz)

3:30 to 4:30 p.m.                    The Brothers Groove (Jazz/Funk/Blues/Soul)

5:00 to 6:00 p.m.                    Sheila Landis featuring Rick Matle (Jazz)

6:30 to 7:30 p.m.                    Charles & Gwen Scales (R&B/Soul/Jazz)

8:00 to 9:00 p.m.                    Laith al Saadi (Blues Rock)

 

Oakland County Parks Kids Stage

 

Friday, August 31

11:00 a.m.                                Puppet Show: Billy Goats Gruff

11:30 a.m.                                Chautauqua Express Concert

Noon                                       Cool Tricks & Funny Stuff

12:30 p.m.                                Chautauqua Express Concert

1:00 p.m.                                  Rosco the Clown

1:30 p.m.                                  Puppet Show: Punch & Judy

2:00 p.m. - 4:00 p.m.                Detroit School of Rock and Pop Music

4:00 p.m.                                  Laugh it Up with Rosco

4:30 p.m.                                  Chautauqua Express Concert

5:00 p.m.                                  Ventriloquist Vikki Green

5:30 p.m.                                  Pure Imagination Magic Show

6:00 p.m.                                  Rosco the Clown

6:30 p.m.                                  Chautauqua Express Concert

7:00 p.m.                                  Vikki's Wild & Funny Friends

7:30 p.m.                                  Laugh it Up with Rosco

8:00 p.m.                                  Cool Tricks & Funny Stuff

 

Saturday, September 1

 

11:00 a.m.                                Pure Imagination Magic

11:30 a.m.                                Puppet Show: Jo-Jo Fish

Noon                                       Ventriloquist Vikki Green

12:30 p.m.                                Magic with Randy

1:00 p.m.                                  Chautauqua Express Concert

1:30 p.m.                                  Cool Tricks & Funny Stuff

2:00 p.m. - 4:00 p.m.                Detroit School of Rock and Pop Music

4:00 p.m.                                  Mysterious Illusions

4:30 p.m.                                  Chautauqua Express Concert

5:00 p.m.                                  Puppet Show: Punch & Judy

5:30 p.m.                                  Dog Gone Mystery

6:00 p.m.                                  Magic with Randy

6:30 p.m.                                  Puppet Show: Jo-Jo Fish

7:00 p.m.                                  Pure Imagination Magic

7:30 p.m.                                  Chautauqua Express Concert

8:00 p.m.                                  Cool Tricks & Funny Stuff

 

Sunday, September 2

11:00 a.m.                                Pure Imagination Magic Show

11:30 a.m.                                Mysterious Illusions

Noon                                       Puppet Show: King's Dinner

12:30 p.m.                                Rosco the Clown

1:00 p.m.                                  Ventriloquist Vikki Green

1:30 p.m.                                  Puppet Show: Billy Goats Gruff

2:00 p.m. - 4:00 p.m.                Detroit School of Rock and Pop Music

4:00 p.m.                                  Laugh It Up With Rosco

4:30 p.m.                                  Vikki's Wild & Funny Friends

5:00 p.m.                                  Magic with Randy

5:30 p.m.                                  Harpbeat Music Concert

6:00 p.m.                                  Pure Imagination Magic Show

6:30 p.m.                                  Dog gone Mystery

7:00 p.m.                                  Rosco the Clown

7:30 p.m.                                  Splash-Tastic Musical Revue

8:00 p.m.                                  Cool Tricks & Funny Stuff

 

Monday, September 3

11:00 a.m.                                Cool Tricks & Funny Stuff

11:30 a.m.                                Magic with Randy

Noon                                       Harpbeat's Musical Revue

12:30 p.m.                                Pure Imagination Magic

1:00 p.m.                                  Kid's Music Concert

1:30 p.m.                                  Mysterious Illusions

2:00 p.m. - 4:00 p.m.                Detroit School of Rock and Pop Music

4:00 p.m.                                  Cool Tricks & Funny Stuff

4:30 p.m.                                  Splash-Tastic Musical Revue

5:00 p.m.                                  Magic with Randy

5:30 p.m.                                  Harpbeat Music Concert

6:00 p.m.                                  Mysterious Illusions

 

Made In Detroit Stage

 

Friday, August 31

11:00 a.m. to 1:00 p.m.            Billy & Sarana (Americana)

1:00 to 5 p.m.                           "Detroit’s got Talent" Karaoke

5:00 to 7:00 p.m.                      Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)

7:00 to 9:00p.m.                      The Roachmen (Rock'n Funk)

9:00 to 11:00p.m.                    Electronic Music        

 

 

Saturday, September 1

11:00 a.m. to 1:00 p.m.            Bobby & James (Duo)

1:00 to 5 p.m.                           "Detroit’s got Talent" Karaoke

5:00 to 7:00 p.m.                      Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)

7:00 to 9:00 p.m.                      The Roachmen (Rock'n Funk)

9:00 to 11:00 p.m.                    Electronic Music          

 

Sunday, September 2

11:00 a.m. to 1:00 p.m.            Maggie McIlroy

1:00 to 5:00 p.m.                      "Detroit’s got Talent" Karaoke

5:00 to 7:00 p.m.                      Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)

7:00 to 9:00 p.m.                      The Roachmen (Rock'n Funk)

9:00 to 11:00 p.m.                    Electronic Music

 

Monday, September 3

11:00 a.m. to 1:00 p.m.            Johnny Raye

1:00 to 5:00 p.m.                      "Detroit’s got Talent" Karaoke

5:00 to 7:00 p.m.                      Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)

7:00 to 9:00 p.m.                      Jimmy's Juke Joint

 

Comments

The views expressed below are not those of Click On Detroit, WDIV, or its affiliated companies. By clicking on "Post," you acknowledge that you have read the Terms of Service and your comment is in compliance with such terms. Readers, please help keep this discussion respectful and on topic by flagging comments that are offensive or inappropriate (hover over the commenter's name and you'll see the flag option appear on right side of that line). And remember, respect goes both ways: Tolerance of others' opinions is important in a free discourse. If you're easily offended by strong opinions, you might skip reading comments entirely.

blog comments powered by Disqus